Jdi na obsah Jdi na menu
 


Curly coated retriever

 

Curly coated retriever 

 

Historie

 
Tento pes patří do skupiny retrievrů. Původně byli retrievři přinašeči, pracovali často ještě s jiným psem, ale postupem času se stávali všestranně upotřebitelnými. Mezi loveckými psy je to nejmladší skupina. Curly coated retriever se považuje za vůbec nejstarší plemeno retrieverů. Důkazy o jeho existenci najdeme již kolem roku 1800. O jeho vzniku se vedou různé dohady. Pravděpodobně vznikl zkřížením kanadských psů St. John's a Water dogs. Do chovu curly coated retrievra byli zřejmě použiti i setři a pointři. Od roku 1854 je curly coated retriever uznán jako samostatné plemeno v Anglii. Jedná se o vynikajícího loveckého psa, který se používá při lovu kachen.

Povaha a využití
Curly coated retriever je inteligentní, vyrovnaný a spolehlivý. Je to neúnavný, temperamentní a pracovitý pes. Rychle se učí, je inteligentní a dobře ovladatelný. Je statečný, živý, sebejistý a nezávislý. Může se jevit rezervovaný. Velmi miluje vodu, stejně jako ostatní retrievři. Je přátelský, snášenlivý a přizpůsobivý. Svojí rodině je velmi oddaný. Curly coated retriever je dobrý lovecký pes. Využívá se převážně k práci ve vodě. Kromě loveckého využití se může uplatnit i jako pes rodinný.

Vzhled
Větší, silný a vzpřímený pes s nápadně kudrnatou srstí. Hlava je klínovitého tvaru při pohledu ze stran i zepředu, je ve správném poměru s velikostí těla. Oči jsou černé nebo temně hnědé. Uši jsou menší, na úrovni očí přiléhají k bradě. Krk je silný a lehce klenutý. Končetiny jsou silné, rovné, svalnaté. Vyznačuje se tělem s dobře klenutým dlouhým hrudním košem a rovným hřbetem. Srst je kudrnatá, hustá a tvrdá, jen v obličeji hladká. Tvoří ji silná vrstva malých, těsně stočených kudrnek těsně přiléhajících ke kůži, a to od týla až po špičku ocasu. Srst je bez podsady a holých míst. Vykytuje se v černé nebo játrově hnědé barvě. Ideální výška v kohoutku je u psů 67,5 cm a u fen: 62,5 cm. Váha se pohybuje okolo 28-35kg.

Péče

Jeho kudrnatá srst nevyžaduje zvláštní péči. Je ale náročný na pohyb a odpovídající zaměstnání. Může být celoročně držen venku.